Greg Behrendt & Liz Tuccillo - Až tak moc tě nežere (2004)

29. may 2018 at 9:09 | Posted by: Rosie. |  Recenze.
Autor: Greg Behrendt, Liz Tuccillo
Název: Až tak moc tě nežere
Originální název: He's Just Not That Into You
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2004 (ČR - 2009)
Počet stran: 167

"Natvrdo a na rovinu naservírovaná pravda o mužích!"

"Kdo už by měl ženám lépe poradit jak na muže, když ne muž?"

Začala jsem číst Macbetha od Jo Nesba, dobře přečetla jsem jen asi pár stránek. A měla jsem se taky logicky hodně učit, že jo. Jenže jsem měla doma všeho plné zuby, a tak jsem popadla první knížku, kterou jsem nahmatala v knihovně. Sedla jsem do auta a jela někam do pryč, do lesa, kde jsem si na takové lesní cestě zastavila auto a teprve se podívala na tu knížku, kterou jsem popadla. Bylo to z poličky, kde mám jakoby všechu "pozitivní" literaturu. Takový ten typ knížek, který Vám prostě nějakým způsobem má otevírat oči. No a já v ruce držela knihu "Až tak moc tě nežere". V první chvíli jsem z toho měla vlastně i radost, těšila jsem se, že se zasměju a především - film, který byl natočený právě kvůli téhle knize - "Až tak moc tě nežere", je můj úplně nejoblíbenější film vůbec. Možná si teď myslíte, že na trhu je spousta jiné kvalitky z oboru filmového, ale já prostě od chvíle, kdy vyšel tenhle film věděla, že je to moje srdcovka. Rozesměje mě, rozbrečí, a celkově ve mně vyvolává snad všechny emoce a nakonec jsem celá blažená po dokoukání. A takový by ten oblíbený film být měl. Samozřejmě, když dojde na filmy - co si pustíme večer, tak většinou sáhnu po Harrym Pottrovi a podobných věcech, které se mi nikdy nepřejí. Ale tenhle film je prostě moje osobní srdcová záležitost.

Tak nějak jsem si říkala, že mě z toho důvodu bude bavit i takhle knížka. Nu, bylo to opravdu zábavné počtení, ale především jsem se v tom - nekecám - fakt našla. Upřímně na začátek, chlap jménem Greg, který odpovídá na všechny ty dotazy těch žen v této knize, je poněku drsnější. Někdy Vám pomalu ale jistě na rovinu prostě řekne, že jste úplně pitomá, když jste s chlapem s jakým jste. Možná tohle není pro všechny, možná hodně holek takové knihy odsuzuje, ba i filmy. Možná si budete myslet i že Greg je totální idiot. Mně se to ale líbilo. Greg mi docela otevřel oči a já mu to prostě žeru. Došla jsem teda k závěru, že mě asi ještě nikdy v životě nikdo tolik nežral, protože pokaždé když jsem vlastně byla zadaná, i dlouhodobě, tak jsem si šla zatím, co chci já. První jsem napsala, první jsem zařídila, abysme se potkali, první jsem se postarala o první pusu. Podle Grega ale všechno blbě! Nestydím se za to, že jsem prostě byla taková, že když se mi někdo líbil, takže jsem si za tím šla a nakonec ten kluk stejně vždycky se mnou být chtěl taky, já jsem jen prostě byla ta první, kdo udělal nějaký krok.


Upřímně ale, pokaždé se mi pak vloudila taková pitomá holčičí myšlenka do hlavy - "Chtěl se mnou vůbec být? Sám mi to najevo nikdy nedal, ale potom, co jsem udělala ten první krok. Měl vůbec zájem? Udělal by ten první krok?". Víte prostě takové to přemýlání, zda by taky stál on o mě, kdybych se až tolik nesnažila. Po přečtení 167 stran Gregových odpovědí teď vím naprosto přesně, co by mi napsal. "Holka vzpamatuj se, copak ti tohle stačí? Koukej si hezky užívat života, zkus třeba cvičit jógu nebo choď ven s přáteli a hlavně žij! Protože, až tě bude někdo opravdu hrozně moc žrát, tak on si tě proklouznout mezi prsty nenechá, tomu věř! Chlapi jsou totiž ve skutečnosti děsně jednoduchý, když tě zas tak moc nežere, prostě nemá důvod snažit se o nějaký první krok. Ale když tě fakt moc žrát bude, tak si piš, že si dá práci i s tím, aby si tě našel všemožně. Pokud totiž dokážeš najít chlapa ty a napsat mu, věř, že on to dokáže taky!"

Dobře, možná by nenapsal přesně tohle, ale věřím, že jsem se dost od něj naučila a dost pochopila, co touhle knihou zamýšlel ženám ukázat. V podstatě jen napsal to, abysme si vážili samy sebe a radši si počkali na něco úžasného, než abysme se spokojili s málem, které nás neudělá maximálně šťastné. Pro někoho jako já, kdo žil 3 roky ve šťastném vztahu a pak to prostě šťastný být přestalo, je děsně těžký být teď sama. Ale vím, že nemá už cenu se za něčím hnát, protože to jsem dělala celý život. Alespoň jednou v životě chci být já tím, za čím se vyplatí bláznit. Chtěla bych prostě prožít to, co ten chlap doporučuje všem ženám. Vyčkat si na někoho, kdo nás prostě bude žrát natolik, že nebude schopný myslet na nic jiného. Jo a taky nesmím zapomenout, že jsem úžasná a dost dobrá, že jo. To mi totiž Greg připomínal taky celou dobu!

Já jsem si teda čtení knihy "Až tak moc tě nežere" náramně užvala. Každý den jsem si dala kolem těch 50 stránek po dobu tří dní a každý den jsem se neskutečně pobavila. Občas tím, jak jsou některé ženy opravdu se svou laťkou hooooodně nízko, že to bych jim i já sama dokázala poradit. A někdy tím, jak moc mě překvapilo, že jsem v tom našla sebe nebo nějakou svou kamarádku. A především jsem se bavila tím, že to co Greg řekl - ať si počkáme na něco skvělého a nespokojíme se s málem - mi řekl i můj kamarád po rozchodu. Tvrdil mi, že hlavně nesmím hledat náplasti, jak to dělal on a už vůbec ne vracet se do vztahu, z kterého jsem právě odešla. Prostě hlavně ať si počkám na něco skvělého a nespokojím se s málem! Nakonec budu totiž stejně nešťastná a zbytečně si projdu tou bolestí znova. Někdy je prostě být sama asi menší zlo. I když se to teprve znova učím, jak být sama.
 

1 person judged this article.

Comments

1 alienee alienee | Web | 1. june 2018 at 17:58 | React

Musím přiznat, že to není zrovna něco, co bych si sama od sebe přečetla... na druhou stranu z tvé recenze to zní úžasně a opět jsi mě dost nalákala :3
kdyby se tedy někdy naskytla příležitost, určitě bych tomu dala šanci a jestli ne knize, tak alespoň filmu, když je to pro tebe taková srdcovka - považovala bych se za barbara, kdybych tomu nedala vůbec šanci :D

2 alienee alienee | Web | 1. june 2018 at 18:17 | React

[1]: Ještě bych zapomněla připsat, že jsem ráda, že jsi mi dala vědět ohledně změny blogu - nejspíš bych dostala infarkt, kdybych se vydala na další recenzi, ale přesměrovalo by mě to na "blog nenalezen" O_O Občas to prostě chce zase nějakou změnu, to chápu až moc dobře... :D

Ke zdolání zkoušky gratuluji a užij si alespoň tu chvilku klidu a hlavně s dobrou četbou! :D

Okno do dvora mám dokoukané, takže to musíš co nejdříve zvládnout i ty, pokud jsi se zatím nedívala :D A Marnii vidím tak na tento víkend, snad... Jinak ještě můžu doporučit Vertigo, to se mi hodně líbilo! :D

3 Lucka Lucka | Web | 1. june 2018 at 21:11 | React

Jak jsem viděla název, hned jsem si na film vzpomněla, ten totiž mám hodně ráda. :-) Že je i knížka, to jsem netušila, určitě svoji neznalost brzy napravím. :-)

4 Lux Lux | Web | 8. june 2018 at 12:58 | React

Film znám, knížku vůbec. Ale zní to jako dobrá letní oddechovka, která ti zároveň i něco dá :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama