Malin Persson Giolito - Tekutý písek (2016)

24. may 2018 at 10:13 | Posted by: Rosie. |  Recenze.
Autor: Malin Persson Giolito
Název: Tekutý písek
Originální název: Störst av allt
Nakladatel: Knižní klub
Rok vydání: 2016 (ČR - 2017)
Počet stran: 365

"Nejnovější švédská kriminální senzace." - TIME

"Výjimečný právnický thriller, brilantně vymyšlený a provedený." - LIBRARY JOURNAL

"Neodbytné... a pohlcující." - PUBLISHER'S WEEKLYTak jsem po měsíci konečně dolouskala knihu Tekutý písek! Ano, čtete správně. Trvalo mi to měsíc. Za vinu to však dávám zkouškovému období, jinak by mi to tak dlouho netrvalo. Zkouškové období mám teda až do konce června, ale občas prostě člověk musí vypnout a zalézt si do jiného světa. Alespoň na chvíli být někde jinde a zažívat příběh někoho jiného jako tichý pozorovatel.

U příběhu Tekutý písek jsem teda úplně do toho jejího světa občas nechtěla. Hlavní hrdinka Maja si totiž zažívala pubertu mezi sexem, chlastem, drogami a vlastně i kriminálním jednáním. A o tom to je, o její kriminální vině, či nevině. Občas pro mě prostělo bylo těžký vypnout a oddechnout si, když jsem měla jako jediný výlet do jiného světa právě tuhle knížku. A já nejsem typ, který by to s knížkami vzdával nebo je odložil pro jinou. Když začnu něco číst, tak to opravdu hrozně moc chci dočíst. Bohužel někdy je tp nějaké těžší. I když tohle bych asi opravdu přehltala během pár dnů, kdybych neměla hlavu v pejru ohledně zkoušek a zápočtů.


Co mě asi nejvíc dráždilo bylo to, že jsem občas měla opravdu chuť do těch stránek vlézt jako Harry Potter do deníku Toma Riddla, a jednu té hlavní hrdince švihnout. Jo, přesně tak! Štvala mě! Občas prostě udělala něco, co bych já neudělala a tak trochu jsem měla sklony jí soudit za to. Jsem toho názoru, že když Vám někdo dá náznak, že Vás má rád a následně se docela hnusně zachová, tak za ním prostě nebudu dolejzat, že jo. Jenže kdyby jen to, ona to ani nepochopila. Ona si prostě občas myslela, že má ve všem jasno a ve finále prostě absolutně nechápala o co jde. A mně přišlo, že to chápu, tak jsem jí soudila za to, že je idiot. Logicky. Naštěstí, to jak se cítím ohledně nějaké postavy v knize je jen a jen můj názor a nikdo mi nemůže vůbec nic. Maximálně můžete nesouhlasit a myslet si totéž, co já o Maje, o mně.

Co se mi líbilo na knize na druhou stranu bylo to, že občas měla své chvilky, kdy mě doslova vtáhla a nechtěla pustit. Kolikrát jsem kvůli tomu i div nezůstala v metru, či v autobuse zaseklá o pár stanic déle, než bych měla být. Nebo jsem si kvůli ní čistila zuby či jedla nějaké jídlo poněku déle, než je normální. A to mám na knihách nejradši. Jen tam bohužel byly i pasáže, kdy jsem jí vzteky zavřela (ale jemně, na knížky jsem opatrná!) a nechtěla jí chvíli vidět, jinak bych už Maje musela něco říct.

A ano, jím jídlo i čistím si zuby a u toho si čtu! Jsem multifunkční žena, zvládám všechno. Jinak knížka se stala Skandinávským thrillerem roku 2016, nejlepší švédskou krimi roku 2016 a vyhrála prestižní The Glass Key Award 2017. Takže určitě je na ní stržena jistá pozornost a myslím si, že i stojí dokonce za to si jí přečíst. Fakt se mi ve finále líbila. Ale úplně si nemyslím, že by kvůli ní mělo být takové halo, ale to jsem dost možná ovlivněna norským Jo Nesbo, kterého miluju, uctívám a zbožňuji.
 

2 people judged this article.

Comments

1 Královna Klára Královna Klára | Web | 25. may 2018 at 11:20 | React

Hned na začátku ti musím říct, že máš nádherný design! Mám ráda minimalismus a tohle je zrovna něco pro mě. Snad jen písmenka jsou na mě moc malá, ale to není kritika tebe nebo designu, jsem prostě jen slepá :D

Knížka má skvělé hodnocení a moc hezký přebal, ale nejspíš ji na můj to-read list nezařadím. Ale recenzi máš sepsanou hezky :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama