Alfred Hitchcock - Okno do dvora (1954)

22. june 2018 at 0:31 | Posted by: Rosie. |  Filmy.
Režie: Alfred Hitchcock
Název: Okno do dvora
Originální název: Rear Window
Země: USA
Žánr: Thriller
Rok uvedení: 1954

"I wish I could be creative."

"Oh, sweetie, you are. You have a great talent for creating difficult situations."


Halóóóóóóóóó! Tak jsem se po měsíci konečně vrátila z mrtvých. "A zabil tě?" - "Bohužel jo, ale přežil jsem!". Tak jo, to je zase trochu jiný film. Ale tak nějak to teď probíhalo v mém životě. Zkouškové mě pomaličku zabíjelo a myslím, že na poslední zkoušce při zjištění otázek, jsem opravdu měla nějakou mrtvičku. Nakonec jsem ale bojovala a vybojovala si perfektní známky a veškeré zkušky na první pokus, takže s dovolením - "Musím se pochválit!". :D No ale teď jsem zpátky a jak jinak, než s recenzí. Tentokrát ale trochu jinak. Jsem zpátky s recenzí, ale s filmovou! Má drahá čtenářka z jistého blogu mě navedla na film "Okno do dvora", který jsem měla dlouho na seznamu "To watch", ale pořád jsem se k němu nějak nedokázala dokopat. Teď konečně mám zkounuto a odškrtnuto. Původně jsem film rozkoukávala a asi v průběhu třech dnů jsem zkoukla prvních 40 minut přibližně. Dneska byla náladička a tak jsem si ho rovnou pustila opět od začátku.

Co se mi na filmu nejvíc líbí a co mě k němu vůbec nejdřív vedlo je to, že je to dílo Alfreda Hitchcocka. Jestli něco zbožňuju, tak jsou to staré filmy, a jestli si mám vybrat reřiséra, tak to pravděpodobně vždycky bude Alfred Hitchcock jako první. Neříkám, že je nejlepší, ale vždycky je to taková moje první volba, když mám chuť na starý film, on nebo Audrey Hepburn, of course. No, první volba.. Tohle musím upřesnit. Upřímně jsem od něho viděla prozatím pouze 'Psycho' a 'Marnie', no a teď přibil třetí film. Film 'Psycho' z roku 1960 jsem ale viděla už tolikrát, že je opravdu Hitchcock mou první volbou, když mám chuť na starý film. Skoro pokaždé si totiž pustím Psycho. Je to dokonalý film a já ho miluju! Teď ale zpět k 'Oknu do dvora'.

Abych byla zcela upřímná, tak mě ze začátku tenhle film moc nebral. Jendoduše řečeno, muž středního věku sedí na kolečkovém křesle se zlomenou nohou a sleduje životy, které se žijí kolem něho. Nejlíp dalekohledem, ale měl i jiné vymoženosti. To byl takový nezáživný začátek, ale přijde mi, že to tak prostě u Hitchcocka asi bývá. Nezáživný začátek a pak neskutečný vír, který vás strhne a nepustí. I tomuto filmu se to povedlo. Přežila jsem prvních 30 minut a pak fííííííha. Každou chvíli jsem si uvědomila, že se mi pomalu ale jistě přibližuje hlava k obrazovce a že bych se měla vrátit do původní polohy. Vážně, kdyby mě někdo sledoval u sledování starých filmů, asi by měl o zábavu postaráno. Řekněme, že to prožívám celým tělem. Něco se děje a moje hlava vystřelí neskutečně pomalou rychlostí směrem k obrazovce a pak, když už mě někdo teda opravdu sleduje, tak mi často říká "Nežer to tak!". Já to ale ráda "žeru"!

Film měl strhující spád v tom, že jsem si byla celkem jistá stejně jako Doyle, že pozorovateli ostatních životů hrabe, ale ono mě to vždycky nakonec překvapilo. Nejspíš si říkáte, kdo jste to viděl, že jakože cože? Co mě mohlo asi tak překvapit, že je to celé jasné. Ale já si fakt byla jistá, že se hlavní hrdina v něčem plete. Přišlo mi divný, že by hned celou situaci správně odhadl. Byla jsem zkrátka trochu skeptik. Ale on se nepletl, obviously. Nakonec v posledních několika minutách dochází ve filmu k takové mele, že jsem z toho byla doslova paf. Absolutně jsem nečekala takový závěr filmu. Hrozně se mi to líbilo, bavilo mě to a ač se u hororů dnešní doby nebojím ani trochu, tak i trochu poděsilo. Příjemně poděsilo. Byl to takový ten moment, kdy žijete, dýcháte a vnímáte totéž, co hlavní postava. Kdy tam prostě jste vy a jde o Váš život a máte takový ty děsně chytrý kecy typu "Ježiši, schovej se, uteč, neseď tam." nebo "No být tam já, tak si vlezu někam do tmy aspoň." A podobně. Tudíž i nyní jsem hlavnímu hrdinovi chytře radila, zatímco on mě absolutně neposlouchal, jako vždycky.

Ke konci jsem teda byla vážně spokojená. Film se mi líbil, bavil mě a zamilovala jsem si všemi milovanou Grace Kelly, kterou jsem viděla vlastně úplně poprvé. Hitchcock mi opět zařídil velmi příjemný večer a brzy plánuji další jeho veledílo. Už teď se těším, jen ještě nevím, na které. Takže, Alienee - děkuji za dokopání konečně. Bylo to super! A stejně jako to A. doporučila mně, tak i já doporučuji. Na zpříjemnění večera, pokud vysloveně nejste typ, co sleduje filmy jen nad rok 2000, je to ideální kousek. "Já to rozhodně žeru!"
 

3 people judged this article.

Comments

1 Lucka Lucka | Email | Web | 22. june 2018 at 16:37 | React

Tak to moc gratuluju! :-) Okno do dvora neznám, ale myslím, že by mě bavilo. :-)

2 Adela Adela | Web | 22. june 2018 at 18:12 | React

Tyjo, musím přiznat, že jsem o filmu nikdy neslyšela :D

3 alienee alienee | Web | 2. july 2018 at 12:03 | React

Ale kuš, ani netušíš, jak se tady za obrazovkou červenám... :3
K překonání zkoušek na výbornou mockrát gratuluji, když jsem si zrovna vzpomněla, často jsem ti v duchu držela palce!
Vidím, že máme z filmu stejné pocity. Celou dobu jsem si myslela, že to přece nemůže být ten vrah, to by bylo až moc očividné na Hitchcocka, ne? No, nakonec to bylo tak očividné, až to bylo příliš nepravděpodobné a Alfred nás zase dostal! :D
Každopádně, jestli uvažuješ o dalším jeho filmu... Vertigo, prosím! :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama