Jo Nesbø - Macbeth (2018)

6. july 2018 at 18:23 | Posted by: Rosie. |  Recenze.
Autor: Jo Nesbø
Název: Macbeth
Originální název: Macbeth
Nakladatel: Práh
Rok vydání: 2018
Počet stran: 542

"Krev bude vykoupena krví."

"Thriller o ctižádosti a mocichtivosti, odehrávající se v ponurém prostředí zločinu a temnotě paranoidní mysli." - Jo Nesbø
No tak jsem dneska ráno konečně dočetla po 100 letech Macbetha od Nesba. Ve finále jsem to pořádně četla tak ty 4 dny, ale opět v rámci jednoho měsíce, kdy jsem se teda ještě pořád učila na zkouškové a na čtení fikce nebyl skoro žádný čas. No spíš vůbec žádný. Ale dočteno mám a hurá na recenzi o tomhle nejnovějším masakru z oblasti detektivních a thrillerových novinek, kdy při čtení vázne tak automatická věc jakou je - nádech a výdech.

Jo Nesbø je můj nejoblíbenější autor detektivek a jeden z nejoblíbenějších autorů vůbec. Tudíž jsem se na jeho Macbetha těšila jako malá! Knihu jsem dostala od sestry 2 týdny po vydání za úspěšnou zkoušku z neurologie. Jinak bych si jí samozřejmě koupila tak jako tak, ale hrozně to potěšilo a jako dárek nejlepší volba! Pro mě určitě! :D Začala jsem samozřejmě číst hned jak jsem jí dostala, ale přečetla jsem jen prvních 100 stran, potom postupně když byl čas, tak jsem utekla ke knížce alespoň na rychlých 10 stránek no a až tenhle týden jsem od strany 170 myslím dohltala zbytek až do strany 542.


Opět to byl klasický Nesbø v tom, že se nejdříve musíte do četby dostat a že Vás strhne až trochu později. Prvních 100 stran se mi občas stávalo, že jsem se ztratila, utekla myšenkami jinam a totálně jsem nevnímala proč čtu něco o počasí nebo o nějaké budově, či tak.. Na konci Vám to všechno vlastně dává spojitost, ale než se do takových popisů začtete, tak to někomu jako mně občas prostě trvá. Jenže pak se dostanete do víru příběhu a už to jede... Kdo četl nebo bude knihu číst pochopí -> "Jede to rychlostí staré Berty."

Ze začátku jsem si samozřejmě úplně nejvíc oblíbila hlavního hrdinu knihy Macbetha, jenže to postupem času bývá téměř nemožné, abyste k němu cítili něco kladného. A jak se Vám na začátku možná může protivit inspektor Duff, tak to se taky může později změnit, ale taky nemusí. Příběh je o zkorumpovaných členech policie a o velkých zlounech, kteří si s nimi hrají jako s loutkami. Nejdřív se mi chtělo pomalu brečet a občas jsem se i přistihla křičet na knížku, proč mi tohle dělá? Jenže nepřestávejte číst! I když budete znechuceni z toho, co Vám to Nesbø dělá, tak hlavně nepřestávejte číst! Na konci to bude všechno mít smysl, jen teda nemůžu popřít smutek celého příběhu.

Hrozně dobře se to četlo! Bylo to strhující a myslím si, že prostě Nesbø odvedl skvělou práci jako vždy. Absolutně nechápu ty tvrdý kritiky, kdy od něj čekali v tomhle ohledu něco víc a podobně. Já mám Shakespeara ráda, ale od tohohle jsem nečekala nic. Snad jen, jak Nesbovo Macbeth zešílí, ale jinak jsem žádná očekávání neměla! A po dočtení jsem byla nadšená. Nakonec přežili ti, co jsem si přála aby žili a dobro svým zvláštním způsobem nad zlem také zvítězilo, až na jednu věc teda, která mi tak trochu vrtá hlavou až si říkám, zda nebude nějaké pokračování. Přišlo mi, že si nechává Jo tak trochu otevřená zadní vrátka k pokračování, ale třeba taky ne. Rozhodně ukončení celé knihy je pěkně záludná věc! No ale abych to shrnula, já příběh doporučuji, a špatné kritiky na tuhle knížku fakt nechápu! Mě teda můj milovaný Jo Nesbø nezklamal jako vždy a jen mě zase pohltil svým majstrovstvím a zatáhl mě do svého světa, kde trávím čas nesmírně ráda!
 

4 people judged this article.

Comments

1 alienee alienee | Web | 6. july 2018 at 21:21 | React

Achjo...
      ...achjo...
               ...achjo...

1. Achjo je za to, že strašně moc bych si tu knížku chtěla hned teď přečíst, ale samozřejmě ji nemám zrovna po ruce
2. Achjo je za to, že jsem pořád ještě nečetla nic od Nesba, ale když já tak strašně moc chci!
3. Achjo je za to, že už si skoro ty knížky nemám kam zapisovat, protože ten must-read-list je už šíleně vykrmený.

Co se týče těch filmů s Audrey...Tak vidím, že mám co dohánět! :D Mockrát děkuji za tipy, doufám, že se brzy na něco kouknu :3

S tím designem to musela být fakt makačka, ale vyplatilo se to :3 Jak nad tím tak přemýšlím, Kristen jsem viděla snad jen jako Bellu, Sněhurku a pak ještě v nějakém hororu, tak jsem si k ní asi nikdy nevypěstovala žádný kladný ani záporný vztah... asi bych měla kouknout na víc filmů, co? :D A Avril jsem zbožňovala jako malá, prostě ty její písničky jsem žrala <3

S tou knihou to radši ani nezmiňuj, nebo dáme další challenge a psaní mi fakt moc nejde xD Každopádně jsem ráda, že první výzvu přijímáš a můžeme se do ní pustit! Rosie & Alienee proti světu - výprava za průbojností ":D

2 Blue Jane Blue Jane | Web | 7. july 2018 at 7:58 | React

Jsem moc ráda že jsem tě potěšila písničkou od Simple Plan :-P máš moc hezký blog ??? knížka vypadá zajímavě :-) .

3 Mushroom Mushroom | Web | 12. july 2018 at 13:53 | React

Také jsem hned po ohlášení že Nesbo něco takového píše věděla, že tohle prostě musím mít. A hned jak vyšla, běžela jsem si jí koupit. A také jsem asi neměla žádná očekávání, protože původní příběh Macbetha jsem znala jenom okrajově a protože Shakespeara naprosto zbožňuji. Vlastně s tebou úplně ve všem souhlasím, včetně konce a výměny oblíbených postav. A určitě tuhle knížku doporučuji!! :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama